Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-12-23 09:35:13
O herbacie z pokrzywy mówi Sylwia Mokrysz z zarządu Mokate, właściciela Marki LOYD, w ramach której oferowana jest herbatka LOYD z pokrzywy z trawą cytrynową o smaku cytryny.
Pokrzywa – skromna, drobna i trudna do pochwycenia, jakby mówiła „jestem głucha na twe zaloty” – jednocześnie jest symbolem potężnej, budzącej podziw rzymskiej Wenus. Swym kwitnieniem nieomylnie zwiastuje nadchodzącą wiosnę, a jej pyłek jest pokarmem Rusałki, jednego z najpiękniejszych motyli. Sprawdź, jak cudowne niespodzianki kryją się w niepozornej pokrzywie.
Herbatę z pokrzywy stosowano już w starożytnej Grecji i Rzymie. W średniowiecznej Europie napar z tej rośliny był uważany za panaceum i powszechnie stosowano go przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach. Współcześnie pokrzywa wykorzystywana jest nie tylko jako napar, ale również jako przyprawa. W niektórych kuchniach świata sproszkowany korzeń pokrzywy dodaje się do dań lub gotuje się z niej zupę.
Sok z pokrzywy jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym, w tym również do produkcji napojów czy suplementów diety. Tak szerokie zastosowanie pokrzywy jest możliwe dzięki temu, że jest ona bogatym źródłem witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W medycynie alternatywnej napary z pokrzywy stosowane są jako „oczyszczacz” organizmu z toksyn. Uważa się, że dobrze przygotowana herbata z pokrzywy pomaga w gojeniu ran, leczeniu anemii, zapalenia stawów czy zaburzeń endokrynologicznych. Niektórzy wierzą, że jej regularne spożywanie pomaga w walce z cukrzycą. Z całą jednak pewnością można powiedzieć, że herbata z pokrzywy ma działanie moczopędne i dlatego zaleca się jej regularne picie osobom, które cierpią na kamicę nerkową. Wyniki badań wskazują też, że wzmacnia włosy i paznokcie, gdyż zawiera znaczną ilość witamin. Regularnie spożywana ma również pomagać w walce ze stresem.
Co można znaleźć w filiżance herbaty z pokrzywy? Okazuje się, że całkiem sporo pożytecznych składników. To cenne źródło witaminy A, B i C (źródło: herbata.info/herbata-z-pokrzywy) . Ponadto, w dobrze przygotowanym naparze, znaleźć można także wapń, kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, żelazo, magnez, fosfor, liczne składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Badacze, którzy zainteresowali się herbatą z pokrzywy, wskazują na fakt, iż znaleźć można w niej również kwas octowy, beta-karoten, betainę, kwas kofeinowy i likopen. Wszystko to sprawia, że współcześnie napar ten jest wysoko ceniony i polecany przez wielu lekarzy. Warto też wspomnieć, że z uwagi na oczyszczające właściwości pokrzywy, jej regularne spożywanie jest zalecane osobom palącym tytoń. Istotną kwestią jest też właściwe przygotowanie naparu z pokrzywy.
Współcześnie na rynku znaleźć można zarówno herbatę ekspresową, jak i w liściach. Zdecydowanie warto poszukać dobrych herbat ekspresowych (np. herbatkę LOYD z pokrzywy z trawą cytrynową o smaku cytryny). Jeżeli chcemy uzyskać silny napar to niewielką ilość liści pokrzywy – 4 łyżeczki, należy zalać wodą (2/3 szklanki) i parzyć przez około 20 minut. Część osób decyduje się na gotowanie liści pokrzywy i nie jest to błąd. Aby napar miał intensywny smak i zapach, można dodatkowo pokruszyć liście w moździerzu tuż przed dodaniem wody. Pamiętajmy jednak, że w przypadku parzenia naparu z liści pokrzywy, nie powinniśmy jej wypijać zbyt dużo - 4 filiżanki dziennie to maksymalna dawka.
Pani Sylwia Mokrysz od 2009 roku jest członkiem zarządu Mokate S.A. Zapraszamy do artykułu: Mokrysz Sylwia – mój szlak herbaciany.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.